Need lihtsad soovitused võivad säästa sulle tuhandeid eurosid ja tagavad su kodu tuleohutuse. Garanteeritud!
1. Arvad, et korstna ehitus on lihtsalt telliskivide ladumine? Vale! Peale uue korstna ehitust vajab iga maja omanik või korteriühistu ka dokumente päästeameti ja kindlustuse jaoks. Lisaks peab ehitatud korsten vastama Eestis kehtivatele tuleohutus seadustele ning ei tohiks eksida korstna ohutuskujadega. Iga korstna tootja dikteerib ohutuskujad. Dokumentatsiooni puudumise ja ohutuskujade eiramise korral võib kliendil hiljem tulla kahjusid kümnete tuhandete eurode väärtuses.
2. Vale kivivalik võib hävitada su korstna. Eestis on palju korstnapitse, mis on ehitatud valest materjalist – näiteks punasest tellisest PTT, mis sobib ainult sisetingimustes ladumiseks, mitte korstnapitsidesse. Teine kivi, mida ei tohi kasutada on silikaatkivi. Silikaat ja PTT laotud korstnapitsid lagunevad Eesti külmades ilmastikutingimustesse iga aastaga järjest enam ega pole jätkusuutlikud. Silikaatkivi korstnalõõri tuleb paigaldada happevaba metall-metallhülss.
Sageli kasutatakse selliseid kive teadmatusest – ehitajad ei tunne pottsepatöö eripära ega tea millised kivid vastavad tuleohutus nõuetele ja peaksid vastu välitingimustes.
Korstna ehitus peab vastama standardile EVS 812-3:2018 ning kasutama ainult tulekindlaid, põletatud täis- või auktelliseid.
3. Korstna kõrguse nõuded ja levinud vead. Nõuetekohane korstnapitsi kõrgus peab olema 80 cm üle harja poolse külje. Teravama kaldenurga puhul 1-1,5 meetrit. Kui Teil on põlevmaterjalist lamekatus siis peab olema vähemalt 1,2 meetrit katuse pinnast.
- Paljudes majapidamistes esineb vanast ajast korstna ladumisel üldtuntud viga. Näiteks, kui korstna lõõri standardmõõt pööningul on 14x27 cm, aga korstnapits on järsult laiemaks muudetud, muutub lõõri ristlõige kitsamalt laiemaks. See võib tekitada alarõhu, mis takistab suitsugaasi normaalset liikumist. Selle tagajärjel võib tekkida suitsukeeris, mis häirib tõmmet ja soodustab pigi kogunemist korstnas. Antud juhul lammutatakse vana lagunenud korsten ja ehitatakse standard mõõtudele vastav korsten, mis muudab korstna tõmbe märkimisväärselt paremaks. Laotud korstna lõõri läbimõõt peab olema sama, mitte ei tohi mõõtudes kõikuda.
- Telliskivikorstna vuugid peavad lõõri seest olema siledad kuna ära tõmbamata vuugisegu mõjutab tõmmet, põhjustades keeriseid, mis vähendavad tõmmet korstnas.
4. Korstna ohutusmaterjalid ja nõuded. Mis on ohutuskujad? Need on materjalid, mis tagavad korstna ohutuse. Telliskivikorstna puhul on üheks populaarsemaks ohutusmaterjaliks tulekindel vill (5 cm) või kaltsiumsilikaatplaat. Korstna välispinna viimistlusel (välja arvatud metallkorstna puhul) võib kasutada müürisegu, krohvi, pahtlit, värvi või keraamilisi plaate, mille tuletundlikkuse klass on A. Telliskivikorsten peab olema vähemalt 10 cm kaugusel puidust või muust põlevmaterjalist, et vältida tulekahju riski. Korstna külge ei tohi kinnitada antenne ega muid seadmeid.
5. Kui korstnal on tõmbega probleeme, tuleb need kohe lahendada. Mida kauem küttesüsteem töötab kehva tõmbega, seda rohkem koguneb korstnasse pigi. Pigi kogunemine võib viia telliskivikorstna tahmapõlenguni, mille tulemusena võib tõusta temperatuur korstnalõõris kuni 1500 kraadi.
6. Ära kata telliskivi korstnapitsi plekk-kestaga – see on ohtlik ja ei vasta tuleohutusnõuetele!
Korstnapitsi täies ulatuses plekiga katmine on suur viga! Nii jäävad lagunemise märgid varjatuks ja probleemiga tegeletakse alles hiljem, suuremate kuludega. Ära kata lagunevaid kive plekkidega – see ei paranda midagi, vaid peidab probleemi ja muudab asja isegi hullemaks. Telliskorsten peab alati vähemalt kahest küljest olema täiespikkuses vaadeldav. Kokkuvõtteks, olgu korsten uus või vana, ei tohi seda täielikult plekkide katta. Plekk võib korstnapitsi ümber lagunemist kiirendada tekitades ebavajalikku kondensaati.
7. Katus ja korsten – kumb enne? Kui plaanid korraga nii katuse kui ka korstna renoveerimist, alusta korstnast. Nii on töö odavam ja lihtsam – pole vaja katust kinni katta ega karta määrdumist. See teeb kogu protsessi oluliselt sujuvamaks. Kui korsten ehitatud tuleb veenduda, et korstnapühkijale on tagatud ligipääs selle puhastamiseks.
8. Ära kunagi ühenda kütteseadet ventilatsioonilõõriga! Küttelõõri ei tohi ühendada ventilatsiooni – vastasel juhul ohustad nii oma kodu kui ka iseenda turvalisust.
Las meie eksperdid aitavad sind. Küsi pakkumist juba täna! Meie jaoks pole rumalaid küsimusi.