Kaminad ja õhksoojuskaminad

Soojustsalvestavad kaminad, õhksoojuskaminad, kamina ümbrise ehitamine, kamina viimistlus. Südamikuga kamina ehitus. Kaminahjud.

Õhksoojuskamin
Õhksoojuskamin

Kamin kaunistab ja on väga oluline disainielement meie kodus. Kamin toob valguse sära ja loob mõnusa sooja atmosfääri pimedatesse õhtutesse. Tänu kaasaegsetele materjalidele ja vastupidavamate kivide suuremale valikule saame luua isikupäraseid ja stiilseid kaminaid.

Ärge laske ehitada kaminat isikul kes ei oma pottsepa kutsetunnistust. Võib juhtuda, et satutakse vastuollu tuleohutusnõuetega ja ei teata, millised on vastavad kvalifitseeritud materjalid kamina ehitamisel.

Kui plaanid ehitada kaminat peaksid endale selgeks tegema, kas soovid kaminat interjööri kaunistamiseks või lisasoojuse andmiseks. Sellest oleneb kamina tüüp, suurus ja asukoht ruumis. Kamin soojeneb kiiresti, kuid tavaliselt ei hoia ta pikka aega sooja.

Kuhu ehitada kamin?
Kaminate tüübid ja eripärad
Kütteseadme pass
Kamina hooldus
Millisest materjalist kamin ehitada?

Kuhu ehitada kamin?

Korterelamud

Korterisse kaminat paigaldades tuleb arvestada paljude asjaoludega kuna korterelamus on rohkem piiranguid võrreldes majaga. Kamin sobib paremini kortermajja, kui massiivne ahi, kuna korteri korteri kandetalad ei pruugi ahju suurele massiivsusele ja raskele kaalule vastu pidada. Populaarsemad kaminad korteritesse on õhküttekaminad.

Veel tuleb arvestada korstna olemasoluga, kuna põlemisel tekkivad suitsugaasid tuleb välja juhtida. Tänapäeval kasutatakse enamasti moodulkorstnaid - keraamilisi (fibo) moodulkorstnaid või metallmoodulkorstnaid.

Oluline on kamina ehitamisest teada anda ka korteriühistule. Kamina peab ehitama kutsetunnistust omav pottsepp. Kõik peab saama korrektne ja nõuetekohane korterelamu, päästeameti ja iseenda jaoks.

Eramajad ja ridaelamud

Uuemate ridaelamu korterite jaoks oleme paigaldanud kaminate jaoks moodulkorstnad. Miinuseks on kiire sooja kadumine kui lõpetate kamina kütmise.

Enda majas on kliendil valikuvabadust rohkem. Osad populaarsemad kaminad, mille vahel saab valida on kaminahjud ja kergkaminad.

Üldjuhul on kaminad siiski mõeldud eluruumidesse sisustus- ja disainielemendina. Aga võimalik on ehitada kaminaid, mis suudavad ära kütta kogu maja. Seda võimaldab kaminasüdamiku baasil rajatud vesi- või õhkküttekamin.

Kaminad sobivad suurepäraselt ka suvilatesse, sauna eesruumidesse ja väliköökidesse.

Kaminate tüübid ja eripärad

Gaasikamin

Järgides tuleohutusreegleid, peab gaasikamina ühendama suitsulõõri.

Malmist kaminasüdamikuga kamin
Malmist kaminasüdamikuga kamin

Malmist südamikuga kamin

Malmkamin annab kiirelt sooja. Valikus on palju erinevaid mudeleid, mida saab muretult rakendada oma kodu sisekujundamisel. Malmkaminad on taskukohase hinnaga.

Malmist kaminasüdamiku eelised:
- tuleohutusnõudeid järgides saab kamina südamiku ümber ehitada oma nägemusele vastava väliskesta
- selle baasil on võimalik kütta enamasti kogu maja.
Küttekeha külge on ehitatud veesärk, mida saab ühendada olemasolevasse keskküttesüsteemi, mille tulemusel soojus läheb torustiku kaudu teistesse ruumidesse.

 

 

 

Õhkküttekamin
Õhkküttekamin

Õhkküttekamin ehk metallsüdamikuga kamin

Õhkküttekamin annab kiiresti sooja, kuid ei salvesta soojust. Põhikütteks pole seda sorti kaminat kasutada mõistlik, kuna nõuab pidevat kütmist. Kütmisel väljub soe õhk õhurestide kaudu ruumidesse.
Õhkküttekamin ei salvesta sellepärast nii palju sooja, kui näiteks kaminahi, kuna ta korpus on ehitatud kergemast materjalist.

Samamoodi on ka õhkküttekaminatel väga paindlikud valikuvõimalused. Veendu, et ostaksid vajaliku võimsusega südamiku. Tuleohutusnõudeid järgides saab kamina südamiku ümber ehitada oma nägemusele vastava korpuse.

Õhkküttekamin sobib ideaalselt suvilatesse või põhikütte kõrvale.
Õhkküttekamina miinusteks on tule kustudes kiire ruumide jahenemine ja suur temperatuurikõikumine.

Lahtise koldega kamin

Lahtise koldega kamin sobib pigem sauna eesruumi, eluruumidesse me seda tüüpi kaminat ei soovita, kuna selle kasutegur on olematu.

Avatud koldega kamina jaoks peaks Sul olema väga hea tõmbega korsten. Nende ehitamisel tuleb eriti suure ettevaatusega järgida tuleohutusreegleid ja seaduseid kuna avatud kolle võib pilduda sädemeid.

Lahtise koldega kamina kolle ehitatakse šamottkivist ja väliskest tellistest. Kolde põhi võib olla kas koos restiga või siis ilma. Soovitame siinkohal ehitada kolde põhja siiski restiga - mugavam puhastada ja küttematerjal saab põlemiseks lisaõhku.

Kamin sobiks ideaalselt välistingimustesse, näiteks välikööki.

Väliköögis peab avatud koldega kaminal olema hea tõmme. Lõõristik, mis juhib suitsugaasi korstnasse ei tohi olla ehitatud konarlikult või astmetega vaid peab olema ühtlaselt sile lõõr, et suits saavutaks hea kiirenduse ning tekiks korralik tõmme.

Soojust salvestatav kaminahi
Soojust salvestav kaminahi

Soojust salvestav kaminahi

Kaminahi täidab sisuliselt ahjufunktsiooni. Sellele on lisatud kaks siibrit, et seda saaks kasutada nii ahju kui ka kaminana. Reguleeritava lisasiibriga saab otsustada kas soojussalvestamine toimub või mitte.
Soojust salvestaval kaminahjul on ees klaasuksed. Ehitatav lõõristik on lühem, kui tavalisel ahjul.

Antud kütteseade köetakse soojaks 2-3 tunniga, suitsugaasid kütavad soojustsalvestava kivimassi üles ja ahi kiirgab soojust umbes 24-48 tundi. Salvestuskestus sõltub ka lõõrisüsteemi pikkusest. Enamus meie kliente on seda tellinud käsitööna.

 

 

 

Tehases toodetud valmiskaminad

Kasutamine ainult lisaküttena. Valmiskaminate kolded on tunduvalt väiksemad ning põlemisaeg lühem.
Välisviimistluse saab väga kaunilt teostada looduskiviga, krohviga või glasuurpottidega.

Kütteseadme pass

Seadus näeb ette, et ehitatud või paigaldatud kütteseadmele peab kutsetunnistusega pottsepp väljastama dokumentatsiooni.

Pärast tööde teostamist väljastame kliendile vajaliku nõuetekohase dokumentatsiooni, mis sisaldab hooldus- ja kasutusjuhendit, kütteseadme passi, sertifikaate, kaetud tööde akte.

Kütteseadme passis toome välja kamina massi, kütmise juhendi, kamina ehitamise jaoks kasutatud materjalid, garantii ja muid tehnilisi informatsioone.

Kütteseadme passis on omakorda kirjas meistri nimi kes ehitas antud kamina koos kutsetunnistuse numbriga.

Omalt poolt anname vastavalt seadusandlusele 2 aastase garantii teostatud töödele.

 

Kamina hooldus

  • Veendu, et kütad ainult kuivade puudega. Märgade küttepuude kütmisel tekib korstna lõõri kondensaat, mis hakkab ajapikku su korstnalõõri lagundama.
  • Lahtise koldega kamina puhul kasuta kaitseekraani, et sädemed juhtumisi tuppa ei lendaks.
  • Veendu, et kamina alla on ehitatud õhu pealevõtu koht, et toimuks puhas põlemine.
  • Järgides tuleohutuse seadus § 11 lg 3 võib kamina ühenduslõõri puhastamise teenust pakkuda kutsetunnistust omav korstnapühkija.
  • Puhasta ja hoolda oma kaminat regulaarselt, et vältida tuleohtlikke olukordi. Samuti oma korstent.
  • Soovitatav oleks kutsuda korstnapühkija kaks korda aastas, kui kaminat köetakse aasta läbi. Meie professionaalsed korstnapühkijad aitavad Sind meeleldi. 

 

Millisest materjalist kamin ehitada?

Materjale millest kaminaid saab ehitada on palju. 

Avatud kamina puhul laotakse sisu šamottkivist. Kamina ehitamisel saab kasutada terasest või malmist kaminasüdamikke.

Õhksoojuskamina ehitamise puhul võib valida ahjupotte, vanaaegseid telliskive, põletatud savitelliseid, looduskive, glasuurpotte, keraamilisi plaate, krohvi.

Samuti võib kamina viimistlemiseks kasutada marmorit, graniiti, liivakivi või muid kattekive. Puidu poole pealt - tamm, vaher.

Kamina väliskest ehitatakse kaltsiumsilikaatplaatidest, spetsiaalsetest tellistest või moodulitest. 

Mitte mingil juhul ei tohi kaminakoda ehitada kipsist, katta seestpoolt villa ja fooliumiga, mida on aastakümneid tehtud. Kamina kütmisel villaoskesed lendlevad läbi õhurestide tuppa, mis sissehingamisel kahjustavad tervist ja mille tulemusel võib tekkida erinevaid terviserikkeid.

Kvaliteetne materjali valik garanteerib kamina kestuse.

KÜSI PAKKUMIST TUTVU TEHTUD TÖÖDEGA


Seotud teemad:
Kaminate ehitus, moodulahjude paigaldus, kaminate paigaldus, antiikkivist kaminad, avatud kamin, kamin-ahi, kamina kujundus, kamina renoveerimine, kamina paigaldus, keraamilised kaminad, kivikaminad, koldega kamin, küttekaminad, kütteseadme ühendamine suitsulõõriga, looduskivist kamin, õhkküttekamin, pottsepatööd, salvestatav kamin, malmkaminad

 

Kas sinu kütteseadmed ja korsten vastavad kõikidele nõutele?

KÜSI EKSPERTHINNANGUT