Ahjude kestvuse ja ilu määrab kvaliteetne materjal.
Kuidas valida sobivat ahju?
Vana ahju ei pea alati lammutama
Küttekollete ehitus usaldage asjatundjatele
Mida peaks teadma ahju ehitamisel?
Miks ahju ehitada?
Millist ahju valida?
Ahju kütmisel kasutatavad küttepuud
Kuidas ahju kütta?
Ahju kuivamine ja meelespea küttekolde sissetöötamisel
AHJUPASS JA GARANTII
Kuidas ahju hooldada?
Ahjude kestuse ja ilu määrab kvaliteetne materjal
Ahi kaunistab ja on väga oluline sisustuselement meie kodus. Ahi toob valguse sära ja loob mõnusa atmosfääri Eesti pimedasse aastaaega. Tänu kaasaegsetele materjalidele ja erakordselt vastupidavamate kivide suuremale valikule saame luua isikupäraseid ja stiilseid küttesüsteeme.
Tänapäeval saab valida telliseid erinevatest pinnaviimistlustest, värvustest ja mõõtudest. Kvaliteetne materjali valik garanteerib kestvuse ja kodu soojuse isegi järelpõlvede jaoks.
Kasutame Sinu küttesüsteemi ehitamise jaoks ainult sertifitseeritud, vastupidavaid ja kvaliteetseid materjale. See tagab garantii, et sinu küttekolle peab vastu minimaalselt 50 aastat.
Küttekolde ehitamise jaoks vajalikud materjalid on:
- glasuurpott
- lihtpott
- tellis, mille valikutes on Nelisseni-, Lode- ja Aseri tellis.
Ahjude kütmisel saab kõige suuremat temperatuuri koormust küttekolle, sellepärast kasutame kollete ehitusel Saksamaal toodetud spetsiaalseid kergšamott-telliseid. Tänu uutele šamott materjalidele saame ehitada ahjusid suurema kasuteguriga ja kvaliteetsemalt.
Parim kergšamott võimaldab puidust eralduvatel gaasidel tänu kõrge temperatuuri juures puhtalt põleda.
Ahjude välisvoodriks ja välisviimistluseks võib kasutada glasuuritud ja glasuurita ahjupotte, uusi ning vanu käsivormtelliseid või keraamilisi fassaaditelliseid. Võimalus on ahi ka krohvida.
Ahi on võimalik ehitada ka plekist kestaga, mis hiljem võimalik värvida erinevat tooni kuumakindla värviga, vastavalt kliendi soovile.
Kuidas valida sobivat ahju?
Esiteks tuleks enda jaoks läbi mõelda mis on ahju eesmärk eluruumides, kas ahi on vajalik lisakütmiseks või põhikütmiseks.
Põhikütteks kasutatava ahju tunnused oleksid salvestuskestvus ja massiivne vooder. Selle põhjal saame ka teada tulevase ahju massi, lõõristiku pikkuse, kolde suuruse ja ahju suuruse. Selline ahi püsib kaua soojana.
Lisakütte variant sobib inimesele, kes sooviks, et ahi läheks ruttu soojaks ja tuba oleks peale paari tundi soe. Sellisel puhul oleks soovitatav ehitada õhema kestaga ahi, õhkküttekamin, salvestav kamin või kaminahi.
Peale selle tuleb arvestada, kui suure võimsusega ahi oleks mõistlik sinu koju ehitada, kui pikk oleks ahju soojasalvestav aeg. Samuti tuleb arvestada, mis on köetava hoone soojavajadus.
Saame ehitada erinevaid ahjusid ja kujundada neid väga mitmekülgselt, kuid kõik taandub sellele, mis on kliendi rahalised võimalused ja maitseeelistused.
Kui sa ei suuda otsustada, milline ahi oleks sinu jaoks parim, siis aitame Sul leida muretult õige ja kõige kasulikuma variandi.
Vana pottahju ei pea alati lammutama
Vahest saab vana pottahju säilitada, ehitades ahjule uue moodsa sisu. Selle tulemusel ei pea kogu ahju tervenisti maha lammutama.
Küttekollete ehitus usaldage asjatundjatele
Ahjude ehitamisel kasutame palju nippe ja aastate pikkuseid kogemusi, et ehitada oma kliendile väärikas vastupidav ahi. Sellepärast tuleks ahjude ehitamine usaldada kogemustega meistrile, kellel on ka vastav kutsetunnistus, et kõik oleks turvaline ja tuleohutu.
Ahju planeerimine nõuab, et tulevane küttekeha ei ajaks sisse vingu ega suitsu, oleks pika kasutusajaga, soojeneks ühtlaselt ja hoiaks kaua sooja ning oleks kauni välimusega.
Meie ala spetsialistid annavad peale ahju ehitamist kaasa kogu vajamineva dokumentatsiooni ja ahjupassi.
Vahel on võimalik vana pottahi alles jätta kui ehitada ahjule uus moodne sisu.
Mida peaks teadma ahju ehitamisel?
- Ahju kaal, mida võib ehitada, on raskusega 1-3 tonni.
- Kui ahi on ehitatud puhta vuugiga siis kuivamise käigus hakkab tellis eraldama soolasid. Telliskivi pinnale tulevad heledad laigud. Heledaid laike saab eemaldada väga efektiivse tootega nagu "Solmaster".
- Kivimüüritisega küttesüsteemi on võimalik peale sissekütmist ning pindade puhastamist õlitada erineva värvitooni õlidega.
Miks ahju ehitada?
Tellistest ehitatud ahjul on head soojust salvestavad omadused ja ahju massiivsus annab sooja aeglaselt ning kaua. Ahi suudab lisada Sinu kodusse hubasust oma unikaalse välimuse näol.
Paljud meie kliendid on kasutanud külmemal ajal ahju ka lisasoojusallikana. Eestis on ahjul pikad traditsioonid, mis ei sõltu tormidest ega elektrikatkestustest.
Ahju on võimalik laduda igal aastaajal.
Millist ahju valida?
Ehitame oma klientidele järgmist tüüpi ahjusid:
Glasuurpottahjud
Glasuurpottahjud on ahjumeistri poolt ehitatud glasuuritud ahjupottidest soojustsalvestavad ahjud, mis koosnevad lõõristikust, küttekoldest ja seda ümbritsevatest kahhelpottidest ehitatud väliskestast.
Kaminahjud
Kaminahi on kahe siibriga telliskivist, voolukivist, ahjušamotist või muust materjalist ahju tüüp, mis vajadusel salvestab ahju soojust. Tänapäevased kaminahjud on mitmefunktsioonilised, mis ühendavad nii kamina kui ka ahju eelised.
Moodulahjud
Moodulahju elemendid on tehases toodetud ja koosnevad peamiselt tulekindlatest, keraamilistest või looduslikust kivist. Moodulahju ehitab valmis 2-3 päevaga. Moodulahju välisviimistlus võib olla plaat, ahjupott, looduskivi või krohv.
Pottahjud
Pottahjud on üks vanimaid ahjuliike, mille kolle ja lõõrid ehitatakse šamottmaterjalidest. Ahi salvestab soojuse ja annab selle ruumi põhiliselt soojuskiirgusena.
Pottahju saab ka renoveerida või restaureerida. Kui potid on terved, siis on võimalik avada ahju üks või mitu külge ilma, et peaks kõike maha lammutama. See pakub võimaluse laduda ahjule kaasaegsem ja uuem sisu. Olemasolevad vanad potid saab selle ehitamiseks uuesti käiku võtta. Oleme korduvalt restaureerinud vanu ajaloolist väärtus omavaid muinsuskaitse all olevaid pottahjusid.
Pottahju ehitamise planeerimisel suvilasse või maamajja tuleb kindlasti läbi mõelda ahju kütmise tihedus, kuna kaua kütmata jäänud ruumides olevad ahjud koguvad endasse niiskust. Järsult ja tavapärase puidukogusega taas kütma hakates tekib paraku oht ahi lõhki kütta.
Tellisahi
Oskuslikult ehitatud tellisahi võimaldab luua sinu koju kaunid ja omanäolised interjöörid.
Tellisahju eelised: ahju välimust saab muuta nii krohvides või plaatides.
Plekkahi
Plekkahi sobib väiksemat sorti ruumide kütmiseks, kuna plekkahi on kergem, kui tellisahi siis võib selle ehitada koju, kus vahelae kandevõime muidu tellisahju ei suudaks kannatada.
Plekkahju kestad on saadaval laia värvivalikuga ja erinevate suurustega. Plekkahi on ka väga hea disainielement.
Ahju kütmisel kasutatavad küttepuud
Ahju küta alati kuiva küttepuuga, kuna kuival puul on kõrgem kütteväärtus, põleb puhtamalt, süttib kergemini. Märja puiduga kütmisel läheb palju soojust kaotsi.
Hea oleks arvestada sellega, et eri liiki puud kuivavad erinevalt. Sellepärast oleks mõistlik enne talvele vastu minekut küttepuud juba kevadel ära lõhkuda ja puukuuri alla kuivama jätta. Ideaalis võiks puit kuivada vähemalt kaks aastat. Puukuuri seinavahed peaksid tuult piisavalt läbi laskma, et puuriidad saaksid korralikult ära kuivada.
Eestis on populaarne küttepuu lepp ja kask. Lepa eelis on see, et ta ei tahma, okaspuud tahmavad rohkem (kuusk ja mänd).
Kuidas ahju kütta?
Ahju kütmisel ava kõigepealt siiber ja tuhaluugi õhuvõtuavad.
Ahju välimine uks, tuhaluugi õhuvõtuavad ja siiber tuleb sulgeda, kui koldesse on jäänud vaid hõõguvad söed ja leeki pole näha. Ära lase söel ära kustuda, muidu läheb kogu soe korstnasse ja ahi ei suuda salvestada piisavalt soojust. Sega sütt ahjuroobiga, et veenduda puidu täielikus põlemises.
Ära mitte iial sulge köetava kütteseadme siibrit ja õhuvõtuavasid liiga vara. Vingugaas on väga salakaval ning eluohtlik.
Kindlasti paneme südamele, et ahju ees peab olema mittepõlevast materjalist vastavalt nõuetekohaste ohutuskujadega klaas, graniit või metallplaat, et ei tekiks tuleohtlikku olukorda kütmisel.
Jälgi, et Sa ei kütaks oma ahju üle. Pole kasulik kollet otsast lõpuni puuhalge täis toppida. Kaks korda järjest kütta on keelatud ehk ei tohi järjest kütta kahte küttekoldetäit puid. Sellega kaasneb ülekütmise oht.
Talvise kütteperioodi ajal oleks mõistlik ahju regulaarselt kütta. See tagab parema sooja kasuteguri.
Ahju ei tohi kütmisel jätta järelvalveta.
Ahju kuivamine ja meelespea küttekolde sissetöötamisel
Kui telliskiviahi valmis, ei tohiks seda kohe intentsiivselt kütma hakata. Ahi peaks kuivama vähemalt 2-3 nädalat, hoides uksed ja siibrid lahti, et lõõrid oleks avatud. Kuivamine sõltub ka ruumi temperatuurist ja niiskusest.
Moodulahju kuivamisaja leiab moodulahju kasutusjuhendist.
Kohe, kui ahi valmis, teeme esimese proovitule koos kliendiga.
Kütmist peab alustama väikeste kogustega. Esimesel päeval tuleks kütta kergemate ja peenemate puudega. Niimoodi tuleks kogust iga päev natuke suurendada. See on väga vajalik protsess, kuna korraga suure hunniku puidu kütmine võib äsjavalminud ahjule teha palju kahju. Suure kuumuse tõttu hakkab niiskus vuukide vahel aurustuma ja murrab ennast välja välispinnani, mille tulemusel võib ahi praguneda.
Võiksid sissekütmisel kütta ahju igal hommikul ja õhtul.
Enne talve soovitame teha ahjule väikse sissekütmise, et saada ahjust välja kogunenud niiskus. Sissekütmise ajal kasuta vähem küttepuid, kui tavaliselt. Ideaalis ainult veerand tavapärasest kogusest.
AHJUPASS JA GARANTII
Seadus näeb ette, et ehitatud või paigaldatud kütteseadmele peab kutsetunnistusega pottsepp väljastama dokumentatsiooni ehk kasutusjuhendi ja ahjupassi.
Pärast tööde teostamist väljastame kliendile vajaliku nõuetekohase dokumentatsiooni, mis sisaldab hooldus- ja kasutusjuhendit, kütteseadme passi, sertifikaate, kaetud tööde akte, vastavusdeklaratsioone.
Kütteseadme passis toome välja ahju massi, kütmise juhendi, ahju ehitamise jaoks kasutatud materjalid, lõõristiku skeemi, garantii, puidu koguse, mida võib ööpäevaselt koldes ära põletada ja muid tehnilisi informatsioone.
Ahjupassis on samuti kirjas meistri nimi kes ehitas antud kolde koos kutsetunnistuse numbriga. Kolde ehitamise koht, aeg, ruumi pindala ja kolde võimsus ja palju muud vajalikku.
Omalt poolt anname vastavalt seadusandlusele 2 aastase garantii teostatud töödele.
Kuidas ahju hooldada?
- Järgides tuleohutuse seadus § 11 lg 3 võib puhastamise teenust pakkuda kutsetunnistust omav korstnapühkija.
- Eramajas võib küttesüsteeme puhastada ka ise, kuid mitte vähem kui kord iga viie aasta tagant peab seda tegema kutsetunnistusega korstnapühkija, kes väljastab küttesüsteemi tehnilise seisukorra kohta korstnapühkimise akti.
- Õnnetuste ja tulekahju vältimiseks on tähtis aastaringselt kasutatavaid ahje kaks korda aastas puhastada.
- Ahju lõõre peab seest puhastama üks kord aastas enne kütteperioodi algust. See tagab parema tõmbe ja vähendab tuleohtu.
- Ära unusta puhastada regulaarselt tuhasahtlit ja küttekollet tuhast. Kui küttekoldes on liiga palju tuhka siis põlemine ei toimu efektiivselt, kuna kütus koldes ei saa põlemiseks piisaval määral hapnikku.
- Hea keskkonnasäästlik nipp on see, kui tahmast ukseklaasi puhastada tuhaga. Tee lapp või paber niiskeks ja määri see koldes oleva tuhaga kokku ning hõõru klaas puhtaks.
KÜSI PAKKUMIST TUTVU TEHTUD TÖÖDEGA
Seotud teemad: ahju kaal, ahju plaatimine, vana ahju lammutamine, kahhelahjud, lihtpottpahjud, plekkahjud, tellisahjud, ahjude ehitus, pottkivi, küttekollete lammutus, küttekollete remont, ahju restaureerimine, ahju ehitamine, ahjud, ahju rekonstrueerimine, ahjude ladumine, ahju parandamine, küttekolde ehitus, kütteseadme ühendamine suitsulõõriga, pottsepatööd, integreeritavad ahjud, kergahjud
Kas sinu kütteseadmed ja korsten vastavad kõikidele nõutele?